true
true
متن سئو شماره ۱۲۱

سازه‌های مشبک کامپوزیتی بدیل راندمان وزنی و عملکردی مناسب در ساخت ماهواره‌ها، فضاپیماها و راکت‌ها مورد استفاده قرار‌می‌گیرند. از جمله نمونه‌های فضایی که در پروسه ساخت‌شان از مواد کامپوزیتی استفاده‌شده، وسایلی به نام وفق‌دهنده‌ها می‌باشند که اتصال بین راکت و فضاپیما را ایجاد می‌کنند، استفاده از مواد کامپوزیتی در سازه وفق‌دهنده‌ها باعث کاهش درصدی وزن سازه نسبت به نمونه‌های اولیه شده‌است.

بدلیل استحکام بالای مواد کامپوزیتی، از این مواد در صنایع تولید هواپیما و سایر متعلقات مرتبط با آن استفاده می‌شود. از جمله این نمونه‌ها می‌توان به صفحات و پوسته‌ها، در و پنجره‌ها، قاب‌ها، سازه های مربوط به بدنه و وسایل داخلی هواپیما، آنتن رادها و اشاره نمود. اصلی ترین قسمت هواپیما یعنی بدنه که بدلیل کاربرد ایرودینامیکی علاوه بر سبکی باید دارای استحکام بالایی باشد از مواد کامپوزیتی و مخصوصا سازه­های مشبک کلمپوزیتی ساخته می­شود .

در این صنایع همیشه نیاز به سازه ای با وزن کم و بدون ترک و دارای استحکام بالا حس می شود، بنابراین با توجه به این نیاز می توان به جایگاه مواد مشبک کامپوزیتی در این صنایع پی برد. دلیل دیگر استفاده از این مواد در پروسه ساخت کشتی و قایق ، طول عمر یا ماندگاری بیشتر این مواد نسبت به سازه های چوبی می باشد.

کاربرد کامپوزیت در صنعت قایق‌سازی همانند مصرف این مواد در هواپیما، صرفه­جویی زیادی در وزن یا هزینه­ های مواد را به همراه داشت و در ثانی نیاز به سازه‌ای مقاوم به سایش، نسبتاً سبک وزن و بزرگ، و بدون ترک و سوراخ را برطرف کرد. بیشتر سازندگان قایق از روش‌های معمولی مشابه به آنچه در هواپیمای کامپوزیتی است، استفاده می‌کنند، اما کیفیت ‌های بیشتری دارند که هر شرکت هواپیماسازی به آن غبطه می‌خورد.

ابتدا ساختـارهای مشبک فلزی در چهارچوب هـواپیمای بمب‌افکـن انگلیسی مورد استفاده قرار گرفت. طراحی سازه‌های مشبک در روسیه، با ساخت برج رادیویی مسکو با ارتفاع متر توسط شوخوف در سال آغاز گردید.

اولین کامپوزیت مشبک استوانه­ای آزمایشی در  سال با قطر متر و طول متر ساخته و تحت بار محوری فشاری مورد مطالعه قرار گرفت. نتایج حاصله مبنی بر آن بود که سازه بالاتر از مقادیر پیش‌بینی شده براساس معیارهای واماندگـی پوستـه، دچـار وامانـدگی می­گردد. تحلیل بیشـتر نشان داد که سازه‌های مشبـک دارای ویژگـی خود پایدارسازی می­باشند. در شرایطی که سازه مشبک تحت بارگـذاری فشـاری قرار گیرد، ریب­های مارپیـچی فشار را در ریب­های محیطی یا پوسته تبدیل به کشش کرده و بدین ترتیب از بار فشاری اعمالی به محیط استوانه کاسته می­شود. این فشار شکل دایره‌ای پیرامون استوانه مشبک را تثبیت کرده و حساسیت پوسته را به عیوب شکلی کاهش و مقدار بار بحرانی را افزایش می‌دهد.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید