true
true
متن سئو شماره ۱۲۷

خوردگی حاصل از استیل های تقویت کننده در ساختارهای بتنی از اصلی ترین مشکلات در دنیا می باشد که در ، باعث هزینه ای در حدود میلیون دلار در سال می گردد. یک تکنیک غیرمخرب برای آشکارساختن خوردگی در میله های عاج دار می باشد. سیستم آسیب میکروسکوپیکی درون بتن که دلیل خوردگی در سطح تماس استیل و بتن رخ می دهد را نشان می دهد.

هم زمان که خوردگی شروع می شود، محصولات حاصل باعث شکستگی های در حد میکرو در بتن می گردد که این شکستگی ها در ترانسفورماتورهای تشعشعی صوتی پیزوالکتریک قابل تشخیص می باشد.

جمع آوری، بیان و آنالیز این تکنیک ها مبنای کار روش را شامل می گردد. گسترش روش نیازمند بررسی پارامترهای تاثیرگذار می باشد. این پارامترها به سه گروه تقسیم بندی می گردند:

موفقیت روش برای نمایان ساختن و مانیتورینگ خوردگی بستگی به متغیرهای این پارامترها دارد که هه این ها در یکی شده اند تا آن را برای ارزیابی کلی و کامل ساختاری که قرار است ساخته شود، توانا کند.

خوردگی استیل در بتن ها به عواملی مانند دما، مقداررطوبت داخلی، مقاومت ویژه و اکسیژن در دسترس بستگی دارد. در واقع، این عوامل داخلی هستند و با به صورت مداوم با زمان تغییر می کنند.

دمایی که به صورت مداوم تغییر می کند، بر روی نرخ  خوردگی تاثیر می گذارد. زمان سال و زمان روز ممکن است در صحت نتایج تاثیر داشته باشد. تحقیقات این اثرات را بررسی کرده و نتایج را در روش گنجانده است.

سرعت خوردگی به طور قوی به مقاومت الکتریکی بتن نیز بستگی دارد که از دما و رطوبت نسبی تاثیر می پذیرد.سرعت خوردگی به طور قابل ملاحظه ای بین مقدار تغییر می کند. این عوامل در شکل نشان داده شده است.سرعت و نوع خوردگی علاوه بر اینکه باعث تشکیل محصولات متفاوتی در خوردگی می شود به بزرگی و سرعت خوردگی نیز تاثیر می گذارد.

در نهایت، افزایش خواص ماده مانند قدرت بتن، باعث افزایش انرژی ساتع شده در واحد گرم استیل می گردد. بنابراین مهم می باشد تا مشخصات بتنی که در حال تست می باشد، دانسته شود تا جواب ها درون این روش نرمالیزه گردد.

مزیت کلیدی این روش موقعی که درست استفاده گردد این می باشد که جواب صریح و قاطعی به این سوال که آیا آسیب در مرحله ابتدایی درون ساختار دیده شده است می دهد. روش های دیگر مانند نیم سلول به شما می گویند که پتانسیل خوردگی بر مبنای شرایط وجود دارد اما نه اینکه آن به طور واقعی شروع شده باشد.

تشعشع حاصل از خوردگی میلگرد در شکل نشان داده شده است. در طول فاز شروع شرایط برای خوردگی ممکن است وجود داشته باشد، اما لایه اثرناپذیر روی میله هنوز نشکسته است. هم زمان که لایه اثرناپذیر بشکند، پیشرفت شروع شده و تشعشع آغاز می گردد. در این مورد، مقدار خوردگی متناسب با مقدار تشعشی است که از شکست میلگرد حاصل شده است.

عددی کردن سرعت خوردگی و پیش بینی عمر باقی مانده از روی اطلاعات تشعشعی به صورت تئوری امکان پذیر است اما به فهمیدن و عددی کردن با دقت متغیرهایی که شامل می شود را نیاز دارد. از این رو این یه کار تجربی می باشد.

شکل نشان می دهد که چگونه انرژی تشعشعی صوتی با دانسیته خوردگی تغییر می کند.

یک دلیل مهم و اصلی استفاده از این روش کمک آن در موقع خرید اولیه می باشد. ممکن است در موقع خرید اولیه هیچ آسیبی ناشی از خوردگی برو روی سطح مشاهده نشود اما اگر یک خوردگی فعال درون آن باشد بعد از چند سال شکستگی در آن مشاهده خواهد شد. می تواند هشداهای پیشرفته ای را در جهت اینکه مشکلات مخفی ممکن است موجود باشد را بدهد.

مهمترین مشکل عملی در استفاده از این روش صداهای محیطی است که استفاده از این روش را برای پل های جاده ای مشکل می کند. مگر اینکه زمان هایی وجود داشته باشد که در آن زمان ها بار ترافیکی پایین باشد و صداهایی که از وسایل نقلیه موجود نیز حاصل می شود قابل فیلتر از نتایج باشد.

خوردگی فعال تجهیزات فرآیندی، هم برای کربن استیل و هم برای استیل ضدزنگ، بزرگی صداهای فرآیندی باید کمتر از بزرگی تشعشع حاصل از خوردگی در فرکانسی که در حال مانیتورینگ است، باشد.در عمل فرکانسی که برای تانک استفاده می شود، به ندرت برای تجهیزات فرآیندی قابل استفاده می باشد و معمولا به فرکانس های برابر فرکانس تانک ها برای محیط های فرآیندی مورد نیاز می باشد. یک نتیجه استفاده از فرکانس های بالا برای مانیتورینگ این است که فاصله ای که سنسور از تجهیز باید داشته باشد تا خوردگی را آشکار کند محدود شده و معولا به یک متر و یا کمتر کاهش پیدا می کند. با این وجود شناسایی زمانی که خوردگی فعال شده است، می تواند بسیار مفید باشد و در واحدهای شیمیایی روشی که برای کمک کردن به کنترل خوردگی استفاده شده، بازدارنده ها می باشد که موقعی که خوردگی فعال شده باشد، اضافه می گردند. در یک مورد اضافه کردن بازدارنده سرعت خوردگی و تشعشع را از تشعشع در ساعت به مقدار تشعشع در ساعت کاهش داده است. و چندین شرکت دیگر با همکاری شرکت تلاش کرده اند تا تکنولوژی را گسترش دهند. نمونه ای از مثال های کاربردی در شکل نشان داده شده است.

شکل سیستم را در حال استفاده نمایش می دهد که یک واحد بر پایه در حال گسترش می باشد. که در آن می توان مناطق بزرگتر و چند منطقه را به طور هم زمان با هم مانیتور کرد و از سیستم های چند کاناله برای به دست آوردن اطلاعات و از سیستم های تخصصی برای آنالیز اطلاعات استفاده شده است.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید