true
true
متن سئو شماره ۱۲۸

اندازه‌گیری هیدروکربن‌ها در آب تولیدی با استفاده از تکنولوژی حسگر فیبر نوری جهت جلوگیری از تخریب لایه اوزون، کشورهایی که به پروتکل مونترال پیوسته بودند، تصمیم گرفتند استفاده از مواد فرار کلروفلئوروهیدروکربن ها را متوقف کنند.  این امر باعث به وجود آمدن مشکل در مانیتور کردن روغن موجود در آب در روش‌های استخراج با استفاده از فرئون و آنالیز گردید. آمریکا و مقامات محیط‌زیست در اروپا به مانیتور کردن مقدار هیدروکربن در آب‌های خروجی نیاز دارند. بسیاری از روش‌هایی که برای تعیین این غلظت تعیین شده است، بر مبنای استفاده از فرئون و یا دیگر حلال‌ها می‌باشد. این حلال‌ها هیدروکربن را از آب استخراج می‌کنند. ازاین‌رو غلظت آن‌ها در آب قابل‌تعیین خواهد بود.

به دلیل پروتکل مونترال قیمت فرئون به دلیل عدم دسترسی به آن به‌طور قابل ‌ملاحظه‌ای افزایش یافت. این امر باعث شد تا سازمان‌ها از پیوستن به قانون که باید مقدار هیدروکربن در آب خروجی اندازه‌گیری گردد، امتناع کنند. به‌طور واضح به نیاز به یک روش جایگزین برای اندازه‌گیری مقدار هیدروکربن در آب‌های خروجی احساس می‌شد. در ادامه روش به‌عنوان روش جایگزین موردبررسی قرار خواهد گرفت.

وجود هیدروکربن‌های نفتی در آب با استفاده از حسگرهای شیمیایی فیبر نوری آشکار می‌گردد. این روش مزایایی ازلحاظ فعل‌وانفعال بین فیبر نوری و محلول آبی که دارای هیدروکربن‌های نفتی است، را دارا می‌باشد.

حسگرهای بهترین نسل تکنولوژی را برای تعیین  مقدار کل هیدروکربن نفتی ارائه داده‌اند. این حسگرها قابلیت ادغام هم با ابزار دقیق‌های پرتابل و هم با سیستم‌های مانیتورینگ نیمه‌پیوسته جهت ارزیابی آب‌های خروجی را دارد. این حس‌گرها از فیبر نوری استفاده می‌کنند و برای اندازه‌گیری‌های واقعی و دیگر آلودگی‌ها در محل همان آلودگی تعیین‌شده‌اند.

تکنولوژی اصلی که در از آن استفاده شده است بر مبنای مدولاسیون هدایت نوری در طول فیبر نوری می‌باشد. فیبرهای نوری برای انتقال نور از پدیده بازتاب کلی داخلی استفاده می‌کنند.

نوری که به انتهای فیبر وارد می‌شود اگر به هسته فیبر با زاویه‌ای بزرگ‌تر از زاویه بحرانی، برخورد کند، به‌طور کامل درون فیبر بازتاب می‌گردد و ازاین‌رو درون فیبر منتقل می‌شود. این زاویه بحرانی با شاخص شکست  شیشه و محیط اطراف تعیین می‌گردد. با پوشاندن هسته فیبر نوری با موادی خاص که دارای شاخص شکست خاصی می‌باشند، مقدار بازتاب داخلی نور را می‌توان بهینه کرد. رابطه این زاویه بحرانی و شاخص شکست را می‌توان به‌طور تقریبی با استفاده از رابطه زیر و بر مبنای نیم زاویه شکست،  به‌صورت زیر بیان کرد:

زمانی که محیط بیرونی هوا می‌باشد، برابر یک می‌باشد. همچنین این رابطه بیان می‌کند که شاخص شکست ماده‌ای که به‌عنوان پوشش استفاده شده است پارامتری کلیدی در پیشرفت نور می‌باشد. اگر ماده پوششی با ماده پوششی دیگری که خواص ماده اولیه را داشته باشد، جایگزین گردد درحالی‌که ماده جایگزین مشخصات نوری مانند شاخص شکست را به دلیل داشتن مواد شیمیایی خاصی تغییر دهد، در این صورت ما یک حسگر بسیار قوی را خواهیم داشت. ماده پوششی اختصاصی که در حسگرهای استفاده شده است، نسبت به هیدروکربن‌های نفتی موجود در محیط اطراف حساس می‌باشد که این باعث می‌شود یک حسگر هیدروکربنی داشته باشیم. زمانی که هیدروکربن‌ها در سطح پوشش داده‌شده فیبری جذب می‌گردند، مقدار شاخص شکست ماده پوششی را تغییر می‌دهد  و این باعث می‌شود مقدار نوری که منتقل می‌گردد، تغییر کند. تغییرات بسیار کوچک در مقدار شاخص شکست به‌طور نسبی باعث تغییرات زیادی در مقدار نور منتقل‌شده می‌گردد. این تغییرات را می‌توان اندازه‌گیری و جهت تعیین مقدار غلظت کالیبره کرد. به‌عنوان‌مثال، توانایی حسگر برای مخلوط‌های موجود در آب برابر و برای های موجود در هوا برابر می‌باشد. حد پایین این حسگر برای هیدروکربن‌های مختلف در جدول نشان داده شده است.همچنین بررسی‌ها نشان داد که حسگر هیدروکربنی با دقت بیش از با داده‌های مطابقت دارد.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید