true
true
متن سئو شماره ۱۴

در این فصل به شرح مفاهیم بنیادی مرتبط با این پایان‌نامه پرداخته شده است. این مفاهیم را بطور کلی به دو دسته می‌توان تقسیم کرد: یک سری مفاهیم مرتبط با مقوله اشکال‌زدایی است. که تقریباً در تمام پروژه‌هایی که در زمینه تست نرم‌افزار  انجام می‌گیرند با آنها مواجه هستیم. از این دسته می‌توان به مواردی هم چون مجموعه آزمون، مستندگذاری و یا تعیین‌کننده اشاره کرد. و اما دسته دیگر از مفاهیم مرتبط، مفاهیمی هستند که در روش پیشنهادی پروژه استفاده می‌شوند. این دسته از مفاهیم تخصصی‌تر هستند، و ممکن است عمومیت چندانی نداشته باشند. در ادامه این فصل ابتدا به بررسی مفاهیم کلی اشکال‌زدایی پرداخته شده است، کسانی‌که با این اصطلاحات آشنایی دارند می‌توانند از مطالعه بخش اول این فصل صرفنظر نمایند. و در ادامه فصل به شرح مفاهیم مرتبط با روش پیشنهادی که مختص این پروژه هستند پرداخته شده است. 

برای مشخص شدن مفهوم اشکال‌زدایی و اهمیت آن، در این قسمت ابتدا به تعریف این فرآیند و آن را با دو مفهوم آزمون و تصدیق نرم‌افزار مقایسه می‌کنیم. سپس در ادامه این فصل نگاهی به جایگاه این سه مفهوم در روند توسعه نرم‌افزار خواهیم داشت. فرض کنید برنامه توسط زبان برنامه‌نویسی نوشته‌شده باشد. مجموعه خصوصیاتی که انتظار داریم توسط برنامه برآورده شود به صورت نشان می‌دهیم.

پروسه اشکال‌زدایی شامل تحلیل و شاید توسعه (با جملات اشکال‌زدایی) برنامه‌ای است که همه خصوصیات مورد نظر را برآورده نمی‌کند. نتیجه این فرایند برنامه جدیدی است که مشابه برنامه اصلی است و خصوصیت را فراهم می‌کند. بنابراین می‌توان گفت اشکال‌زدایی فرآیند شناسایی خطاهای شناخته‌شده و تصحیح آنهاست.

در مقوله تصدیق نرم‌افزار با وجود یک برنامه و مجموعه‌‌ای از خصوصیات نشان می‌دهیم برنامه این خصوصیات را برآورده می‌کند. در واقع می‌توان گفت تصدیق اثبات صحت‌عملکرد نرم‌افزار در فراهم آوردن خصوصیات مورد انتظار است. البته این فرآیند با فعالیت‌های تصدیق که در مهندسی نرم‌افزار بحث می‌شود متفاوت است. در توسعه نرم‌افزار برای تضمین درستی هر مرحله در تولید نرم‌افزار استفاده می‌شود.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید