true
true
متن سئو شماره ۳۰

آب و هوا نقش بسیار مهمی را در اشباع یا غیر­اشباع بودن خاک بازی می­کند. آب معمولا از طریق تبخیر سطحی و یا از طریق جذب توسط گیاهان از خاک­های سطح زمین زدوده می­شود. این روند­ باعث تشکیل جریانی رو به بالا در اعماق کم زمین می­شود. از سوی دیگر بارش باران و طرق دیگر نفوذ آب، جریان­های رو به پایین را در خاک شکل می­دهد.

جریان­های رو به بالا باعث خشک شدن و ترک خوردن تدریجی خاک می­شود در حالی که جریان­های رو به پایین باعث اشباع ­سازی و بالا رفتن درجه اشباع در خاک می­شود. علف­ها، درختان و گیاهان دیگر موجود در سطح زمین، خاک را با اعمال مکش به آب حفره­ای موجود، خشک می­کنند. اغلب گیاهان توانایی اعمال مکشی در حدود یک تا دو مگاپاسکال را دارا هستند.

به لحاظ آب و هوایی بخش عمده­ای از سطح زمین جزو مناطق خشک طبقه ­بندی می­شود. تبخیر سطحی در این مناطق بیش از میزان جذب آب سالانه آن­هاست.پهنه­ بندی مناطق بسیار خشک، خشک و نیمه­ خشک را در کره زمین نشان می­دهد. قابل ذکر است که تغییرات آّب و هوایی تاثیر بسیار زیادی بر میزان آب لایه سطحی دارد.

خاک­های متراکم مورد استفاده عموما دارای درجه اشباعی در حدود ۸۰ درصد می­باشند. فشار هوای منفذی در لایه­های خاکی که کوبیده می­شوند، تقریبا برابر با فشار اتمسفر می­باشد. فشار آب منفذی در این لایه­ ها اغلب مقداری منفی دارد که آن را با مقدار قدر مطلقی کم­تر از صفر نشان می­دهند. پس از پایان مرحله ساخت و در حین آبگیری فشار آب و هوا به  تغییر وضعیت می­دهند.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید