true
true
متن سئو شماره ۵۵

احتمال: این بدین معنی است که شکست، تابعی از یک سری پدیده‌های اتفاقی است. یعنی نمی‌توان اطلاعات کاملی از انواع شکست‌ها، دلایل شکست و رابطه بین شکست‌ها بیان نمود بجز اینکه احتمال کلی وقوع شکست را بر اساس توابع احتمال، در یک دوره زمانی پیش­بینی کرد.

عملکرد رضایت بخش (کارکرد مورد انتظار): قابلیت اطمینان بر اساس «کارکرد مورد انتظار» پیش­‌بینی می‌شود و کارکرد مورد انتظار یعنی عملکرد بدون شکست سیستم. برای تعریف مناسب عملکرد یک قطعه، باید اهداف و عوامل موفقیت به خوبی بررسی شده و در نظر گرفته گردد.

زمان: قابلیت اطمینان برای یک بازه زمانی مشخص تعریف می‌شود. این بدین معنی است که سیستم یک فرصت مشخص برای عملکرد بدون شکست قبل از زمان را دارا می‌باشد. لازم است مهندسی قابلیت اطمینان از عملکرد قطعات و زیر سیستم‌ها متناسب با نیازمندی‌های تعریف شده در بازه زمانی معین اطمینان حاصل کند. این امکان نیز وجود دارد که به جای واحد زمان از پارامترهای دیگری نیز استفاده شود به طور مثال در صنعت خودروسازی از واحد کیلومتر طی شده در مسافت مورد نظر، در صنایع نظامی تعداد شلیک واحد آتش و در بعضی قطعات مکانیکی متحرک، از تعداد سیکل عملکردی بهره می‌گیرند.

شرایط محیطی و عملکردی مشخص: قابلیت اطمینان به شرایط محیطی و عملکردی مشخص محدود می‌شود و این قیود برای رسیدن به یک احتمال قابلیت اطمینان مورد نیاز هستند زیرا عموماً نمی‌توان سیستمی را برای کارکرد در شرایط نامحدود طراحی نمود. به طور مثال کاوشگر مریخ قطعاً شرایط و قیود عملکردی متفاوتی نسبت به یک خودروی شخصی خواهد داشت. شرایط کاری ممکن است کاملاً یکنواخت یا به شدت در حال تغییر باشد.

تابع قابلیت اطمینان در مفاهیم ریاضی با نمایش داده می‌شود. مکمل تابع قابلیت اطمینان تابع عدم موفقیت یا شکست می‌باشد که با نشان داده می‌شود. و در حالت کلی به صورت زیر نمایش داده می‌شود:

از پارامتر‌های مهم دیگر در ارزیابی قابلیت اطمینان می‌توان به تابع نرخ شکست اشاره نمود. این تابع که نرخ شکست لحظه‌ای را بیان می‌کند، به طور کلی از رابطه زیر محاسبه می‌شود:

رابطه بین نرخ شکست و قابلیت اطمینان به صورت زیر تعریف می‏گردد و  تغییرات نرخ شکست را در طول عمر یک محصول نشان می‏دهد.

هرکدام از توابع قابلیت اطمینان، توزیع شکست یا نرخ شکست برای بررسی موفقیت یا شکست یک سامانه کافی است و می‌توان تنها با در اختیار داشتن یکی از آن‌ها، دیگر توابع را به دست آورد. در عین حال هر یک از توابع ذکر شده دیدگاه متفاوتی به موضوع دارند.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید