true
true
متن سئو شماره ۵۷

بلوک دیاگرام قابلیت اطمینان نشان دهنده ‏وابستگی و ارتباط ‏بین مجموعه عملیات‏ها‏ی برای انجام درست عملکرد سیستم است و نباید آن را با دیاگرام بلوکی عملکرد اشتباه گرفت. با توجه به تعریف سیستم در صورتیکه سویچ یارله زمانی درست کار کند،سیستم درست کارکرده و در صورت خرابی دیگر قطعات سیستم نیز به درستی کار نخواهد کرد.

قابلیت اطمینان، یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های کیفی قطعات، محصولات و سیستم‌های پیچیده و بزرگ است که مشتریان از تولیدکنندگان محصول انتظار دارند. قابلیت اطمینان محصول بستگی به تصمیمات گرفته شده در طراحی و تولید محصول و دیگر موارد دارد. لذا رویکردی کارا برای تولید کنندگان به جهت تصمیم‌گیری بر روی سطح سرمایه‌گذاری در قابلیت اطمینان محصول به عنوان بخشی از فرآیند توسعه محصول جدید، مورد نیاز می‌باشد در این خصوص سرمایه‌گذاری­های کلانی بر روی جدید‌ترین الگوریتم‌های آماری و رویکرد‌های تصمیم گیری توسط شرکت­ها انجام می‌پذیرد.

مهمترین روشها برای بالا بردن قابلیت اطمینان شرح زیر می‏باشد:

کاهش پیچیدگی سیستم: قطعه‏های غیرضروری و پیچیده احتمال شکست سیستم را بالا می‏برد. یکی از مسائل مهم در طراحی این است که هر چه تعداد عناصر و قطعات بکار رفته در یک سیستم بیشتر باشد میزان قابلیت اطمینان آن سیستم کاهش می‌یابد. برای مثال در سیستمی که دارای جزء (زیر سیستم ) می‌باشد که قابلیت اطمینان هر یک است و با یکدیگر به صورت سری قرار گرفته‌اند، قابلیت اطمینان کل سیستم عبارت است:

استفاده از قطعات با کیفیت بهتر و قابلیت اطمینان بیشتر: اغلب افزایش قابلیت اطمینان یک قطعه منجر بهبود قابلیت اطمینان سیستم خواهد شد. رابطه بین افزایش قابلیت اطمینان یک قطعه با هزینه به صورت نمایی بوده و برای قابلیت اطمینان‏های بالا هزینه زیادی باید صرف گردد.

تخصیص اجزای مازاد: یکی از روش‌های مهم و رایج بکار رفته در طراحی استفاده از می‌باشد. این بدین معناست که اگر یک قطعه یا زیرسیستم دچار شکست شد، قطعه یا زیرسیستمی به نام یا در دسترس باشد تا وارد عمل شده و از شکست کل سیستم جلوگیری نماید. این روش میزان قابلیت اطمینان را به طور چشمگیری افزایش می‌دهد و در بعضی موارد تنها راهکار موجود نیز می‌باشد اما در عین حال بسیار پرهزینه و مشکل است. به عنوان مثال اثر تعداد اجزای موازی برای یک قطعه با قابلیت اطمینان  در جدول آمده است .

تعمیر قطعات:  قطعات از کار افتاده به جای اینکه توسط قطعه مازاد جایگزین گردند.

تعمیرات پیشگیرانه: مولفه‏های قدیمی با مولفه‏های جدید به طور دوره ای تعویض می‏شوند. هر چند که ممکن است در زمان تعویض هنوز سالم بوده و از کار نیفتاده باشند. ترکیب این روشها نیز میسر است. مثلاً قابلیت اطمینان بالاتر ممکن است با تعمیر واحدی یدکی از کار افتاده در حین بهره برداری از سیستم با کمک قطعات دیگر و یا ترکیبی از روشها بدست آید.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید