true
true
متن سئو شماره ۶۴

عموماً مهندسان در زمان طراحی با سیستمی مواجه می‌شوند که باید از ویژگی‌های قابلیت اطمینان خاصی برخوردار باشد. بدین منظور، ابتدا هدفی تعیین می‌شود و طراحی‌ها بر مبنای دستیابی به قابلیت اطمینان موردنظر انجام می‌گیرد. از طرف دیگر، دستیابی به این اهداف به دلیل استفاده از مواد باکیفیت‌تر، طراحی‌های بهتر، تکنولوژی و فناوری‌های پیشرفته‌تر همواره هزینه‌بر است. همچنین، تابع هزینه به‌صورت تابع‌نمایی است چون بهبود قابلیت اطمینان در مقادیر پایین‌تر آسان‌تر از بهبود قابلیت اطمینان در مقادیر بالاتر است .

به دلیل اهمیت و جایگاه تخصیص در مهندسی قابلیت اطمینان این فرایند همواره موردتحقیق پژوهشگران قرارگرفته است و تا کنون نیز مدل فروانی در این زمینه ارائه گردیده است. در سال های اخیر نیز با توجه به دغدغه های صنعتی در این حوزه، مطالعات گسترده ای در حال انجام می باشد. ژنگ و همکاران در سال روشی برای تخصیص قابلیت اطمینان به زیر سیستم ها و اجزای ماهواره ها ارائه داده است. سیلوستری و همکاران نیز روشی بر اساس نظریه گراف ها برای تخصیص اجزای مازاد معرفی کرده اند.

الگوریتم ژنتیک روشی پرکاربرد و کارا در حوزه مهندسی قابلیت اطمینان شناخته شده است. مقاله کونک و همکاران که به بررسی کاربرد الگوریتم ژنتیک در مسائل بهینه سازی قابلیت اطمینان پرداخته است در سال اخیر به عنوان پر بازدیدترین و پر استناد ترین مقاله مجله قابلیت اطمینان و ایمنی سیستم شناخته شده است.شی و همکاران از الگوریتم ژنتیک برای تخصیص اجزای مازاد در قطعات مخابراتی استفاده نموده اند . قرابی و همکاران برای بهینه سازی چند هدفه برای تخصیص اجزای مازاد در سیستم های از الگوریتم ژنتیک استفاده نموده اند . افضلی و همکاران نیز برای بهینه سازی قابلیت اطمینان سیستم های آماده به کار از الگوریتم ژنتیک بهره جسته اند.

هر روزه مقالات مختلفی در مورد کاربرد شبیه سازی مونت کارلو در حوزه های مختلف مهندسی در حال ارائه است. این روش شبیه سازی کاربرد فروانی در مدل سازی عدم قطعیت دارد و با توجه به این ویژگی، از این روش در مسائل مختلف مهندسی قابلیت اطمینان مورد استفاده قرار گرفته است که زایو در کتاب خود کاربردهای مختلف این روش را حوزه مهندسی قابلیت اطمینان بیان کرده است.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید