true
true
متن سئو شماره ۵۱

قابلیت اطمینان، میزان ظرفیت یک قطعه یا سیستم برای عملکرد بدون شکست در حین کار می‏باشد. تعاریف گوناگونی از قابلیت اطمینان ارائه شده است. یکی از بهترین تعاریف را می‏توان مربوط به سازمان هوا و فضا دانست، که قابلیت اطمینان را به عنوان احتمال کار کرد مطلوب یک دستگاه در دوره زمانی معین تحت شرایط کاری مشخص تعریف می‏نماید. به عبارتی قابلیت اطمینان، احتمال مربوط به عملکرد بدون شکست یک دستگاه) کوچک یا بزرگ) بعد از یک دوره زمانی)کوتاه یا بلندمدت( در یک محیط خاص طی یک دوره عملیات معین با سطح اطمینان مطلوب است .

برای محاسبه قابلیت اطمینان یک سامانه قبل از هر چیز باید درک کاملی از روابط میان اجزای سامانه داشت و آن سامانه را مدل‌سازی کرد. سپس سامانه را به اجزای کوچک تقسیم کرده و با محاسبه قابلیت اطمینان هر جزء و دانستن روابط بین اجزاء، قابلیت اطمینان کل سامانه را محاسبه نمود. بلوک دیاگرام قابلیت اطمینان ابزاری برای مدل سازی سیستم با نمایش مسیر‏های موفقیت یک سیستم و تاثیر خرابی مجموعه‏ها در موفقیت یک سیستم می‏باشد. این روش توانایی مدل کردن بسیاری از سیستم‏های ساده و پیچیده مهندسی را دارد و با توجه به کاربرد فراوان آن، باعث شده تا به عنوان یکی از پر استفاده ترین روش‏ها در مدل سازی قابلیت اطمینان سیستم‏ها معرفی گردد. برای رسم بلوک دیاگرام یک سیستم هر قطعه را به صورت یک بلوک در نظر گرفته و بر اساس منطق کاری سیستم، بلوک دیاگرام قابلیت اطمینان سیستم بدست می‏آید .

تخصیص قابلیت اطمینان فرایندی است که بوسیله آن خرابی مجاز برای یک سیستم تخصیص می یابد وبا استفاده از روش های منطقی ، خرابی مجاز میان زیرسیستم ها وعناصر آن تقسیم می شود. استفاده از قطعات با کیفیت، در نظر گرفتن اجزای مازاد، بهبود نگهداری و تعمیرات و دیگر روش های موجود در بهبود قابلیت اطمینان سیستم ها همگی با صرف هزینه همراه می باشد. ساختار بسیاری از سیستم های صنعتی به صورت شبکه های پیچیده بوده که بدست آوردن جواب دقیق برای این مسائل بسیار دشوار و زمان بر می باشد. نحوه صحیح هزینه برای رسیدن سیستم به سطح مطلوبی از قابلیت اطمینان در سیستم های پیچیده، یکی از دغدغه های مدیران و همچنین یکی از زمینه های تحقیقاتی مورد بررسی در سال های اخیر می باشد.

true
تهران،خ شهران،خ کوهسار،خ شهدای کن،کوی سادات،پلاک 11،واحد 5
021-44300483 basepapaer.ir[at]gmail.com
سلام! به فروشگاه اینترنتی "بیس پیپر"خوش آمدید